Taxonomi
Ulrik Løgtholdt Poulsen, Chefkonsulent i Finans Danmark give os et indblik i taxonomi med sit oplæg “Nye EU-regler om bæredygtige investeringer”.
I to år har EU arbejdet på at skabe rammerne for bæredygtige investeringer. Med vedtagelsen af hhv. disclosure- og taksonomiforordningen er der nu skabt et fælles sprog og definitioner, som er med til at sikre gennemsigtighed på markedet for bl.a. grønne investeringer. Arbejdet med rammerne er stadig i proces. Vi ser nærmere på EU’s arbejde med bæredygtige investeringer med fokus på indholdet af de to nye forordninger.
Efterfølgende skal vi debattere emnet i netværket og med oplægsholder.
Program
14:00 | Velkommen og introduktion til dagens program |
14:05 | Nye EU-regler om bæredygtige investeringer Ulrik Løgtholdt Poulsen, Chefkonsulent, Finans Danmark |
14:50 | Grupper – definerer spørgsmål til indlægsholder |
15:00 | Spørgsmål til indlægsholder og debat i netværket om Taxonomi |
15:30 | Afrunding og tak for i dag |
Taler
Ulrik Løgtholdt Poulsen, Chefkonsulent
Finans Danmark
Ulrik Løgtholdt Poulsen er chefkonsulent i Finans Danmark og følger arbejdet i EU med bæredygtige investeringer. Han har tidligere arbejdet i Finanstilsynet, Danmarks Nationalbank og Danske Bank. Ulrik har en cand.jur. fra Københavns Universitet.
Kun for medlemmer af Fund & Management Selection netværket.
Medlemskab koster årligt kr. 4.500 ekskl. moms.
Kontakt os på mail@finansforeningen.dk, hvis du er interesseret i at høre mere om netværket.
CFA PL credits
If you are a CFA Institute member, you are eligible to record 1.5 PL credits for your participation in this meeting.