Den hollandske pensionsreform

Indsigt fra Holland og markedsmæssige konsekvenser

Pensionsreformen i Holland har været længe undervejs – nu begynder den store transition, som strækker sig over 2026 og 2027. Hvad betyder det for rentemarkederne, når den hollandske pensionssektor bevæger sig fra et garanteret miljø til et markedsorienteret defined contribution-system? Og hvordan kommer den nye aktivallokering til at tage form?

Hør Expert Strategist Cees Harm van den Berg fra APG give et indblik i drivkræfterne bag reformen, mekanikken i overgangen og de fremtidige konsekvenser for aktivallokering og renteeksponering.

Derefter følger Chief Analyst Anders Svendsen fra Nordea op med sin analyse af de markedsmæssige implikationer: Hvad er der i vente for 2026 og 2027 af de hollandske omlægninger?

Vi afslutter med en debat, modereret af Steffen Mielke, underdirektør i PensionDanmark, hvor deltagerne har rig mulighed for at stille spørgsmål.

 

Type
Seminar
Dato
26. januar 2026 13:30
Lokation
Kosmopol - Auditoriet
Fiolstræde 44, 1., mf.
København
Denmark
Info

Tæt ved Nørreport Station.

Nærmeste offentlige parkeringskælder er Q-Park på Israels Plads, Linnésgade 1.

Scroll to Top

NYHEDSBREV

Få alle nyheder fra Finansforeningen /
CFA Society Denmark
direkte i din indbakke.

HVER TORSDAG