Investment & Securities Law netværksmøde 2025-II

Mødets tema: Securitisering

Til efterårets netværksmøde sætter vi fokus på securitisering – et område i rivende udvikling, som spiller en vigtig rolle i både den finansielle sektor og for institutionelle investorer.

Dagen byder på oplæg fra Jesper Bundgaard Balleby, CFA (ATP), samt fra netværkets egne medlemmer – herunder Jane Hilkjær Lauridsen (Peel Hunt Europe), Morten Nybom Bethe (Gorrissen Federspiel), Jacob Høeg Madsen (Kromann Reumert), Uffe Berg (Industriens Pension) og Jakob Echwald Sevel (Plesner) – der deler deres erfaringer og perspektiver på emnet: fra de grundlæggende mekanismer og erfaringer fra finanskrisen til de regulatoriske rammer, investor- og sponsorperspektiver samt konkrete erfaringer fra pensionssektoren.

Som en central del af netværksmødet gennemfører vi også “Bordet rundt”, hvor vi inviterer alle deltagere til at bringe en aktuel faglig problemstilling op. Det kræver ingen forberedelse af egentlige oplæg – blot en kort opridsning på 2–3 minutter, der kan danne grundlag for en uformel og inspirerende drøftelse i plenum.

Ud over de faglige indlæg bliver der rig mulighed for dialog, erfaringsudveksling og netværk – både i løbet af dagen og ved den afsluttende netværksmiddag.

 

Type
Professional Networking
Dato
4. november 2025 09:00
Lokation
Industriens Pension
Nørre Farimagsgade 3
København
Denmark
Info

Tæt ved Vesterport Station.

Nærmeste offentlige parkering er P-huset, Nyropsgade 6.

Scroll to Top

NYHEDSBREV

Få alle nyheder fra Finansforeningen /
CFA Society Denmark
direkte i din indbakke.

HVER TORSDAG