Optimal fastsættelse af valutaeksponering

Den danske forsikrings- og pensionssektor har ca. 30 % af investeringsaktiverne i dollar, hvorfor dollareksponeringen er en væsentlig kilde til både afkast og risiko. Kombineret med en større makroøkonomisk usikkerhed har dette forøget fokusset på valutaafdækning.

 

I dette webinar diskuterer Ilan Isak Hollander, seniorporteføljemanager, og Johan Stax Jakobsen, chefporteføljemanager i PenSam, optimal fastsættelse af valutaeksponering i porteføljen.

 

Med afsæt i stiliserede eksempler for en dansk investor eksponeret mod dollar viser de, hvorfor man bør fastsætte valutaeksponeringen som en integreret del af porteføljekonstruktionen frem for gennem partielle analyser.

 

Webinaret modereres af Morten Helt, Director, Institutional FX Sales, Danske Bank Markets, og bygger på en artikel i det kommende FinansInvest nr. 6, der udkommer den 4. december 2025.

Har du brug for et login? Klik her
Har du glemt din adgangskode? Klik her 

Har du brug for et login? Klik her
Har du glemt din adgangskode? Klik her 

Scroll to Top

NYHEDSBREV

Få alle nyheder fra Finansforeningen /
CFA Society Denmark
direkte i din indbakke.

HVER TORSDAG